Najważniejsza rzecz, jaką możesz zmienić na lepsze w miastach…

Uczestników tegorocznego festiwalu Aspen Ideas spytano, jaka jest najważniejsza rzecz którą należałoby zmienić we współczesnych miastach, aby stały się miejscami przyjemnymi do życia. Jak sądzicie, co odpowiedzieli?

Aspen Ideas Festival to organizowane każdego roku w Colorado tygodniowe wydarzenie, w trakcie którego zaproszeni publicyści, naukowcy, społecznicy i specjaliści z rożnych dziedzin dyskutują na bieżące tematy. Wśród nich znajdują się także problemy związane ze środowiskiem i urbanistyką.

W tym roku redakcja serwisu CityLab postanowiła spytać kilku z nich o najważniejszą rzecz, jaką należałoby zmienić w miastach, aby uczynić je miejscami przyjemnymi do życia.

Do tablicy wywołanych zostało pięć osób: Sanjayan Muttulingam (doktor biologii i ekolog), Luís Bettencourt (fizyk, specjalizujący się w systemach złożonych i badający zagadnienie wydajnej urbanizacji), Geoffrey West (fizyk od lat opracowujący naukowy model badania miast), Jennifer Pahlka (założycielka Code for America, realizującej m.in. programy efektywnego wykorzystania technologii do poprawy jakości życia w miastach), Alissa Walker (redaktor działu „Urbanistyka” w serwisie Gizmodo) i Jeff Speck (urbanista i autor książek o rozwoju miast).

Jakie były ich zdaniem najważniejsze zmiany które należy wprowadzić w miastach? Mówiąc w skrócie: zieleń, ruch pieszy i rowerowy, wydajna komunikacja, jak najmniej samochodów. Szczególnie często poruszany był wątek „pieszego miasta” (walkable city) – czasami w wersji, która w Polsce wielu urzędników i urbanistów uznałoby za radykalną:

Najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić dla poprawy jakości życia w miastach, to uczynienie ich bardziej przyjaznymi dla pieszych.
Alissa Walker

Musimy uczynić ulice bardziej sprawiedliwymi; aby samochody poruszały się wolniej, rowery były mile widziane, a piesi mieli poczucie równych szans wobec samochodów.
Jeff Speck

Najważniejszą rzeczą jest lepsza komunikacja. Pozbycie się z miast samochodów, pozwolenie ludziom na [swobodne] poruszanie się po mieście pieszo.
Jennifer Pahalka

Na podstawie: Citylab

Twój komentarz